مک آدرس چیست و چگونه آن را در کامپیوتر و گوشی پیدا کنیم؟


هر کامپیوتر یا دستگاهی در اینترنت دو نوع آدرس دارد: آدرس فیزیکی و آدرس اینترنتی. آدرس فیزیکی که به آن مک آدرس نیز گفته می‌شود، برای شناسایی دستگاه متصل به شبکه کاربرد دارد. آدرس اینترنتی یا آدرس IP نیز دستگاه را در سطح جهانی شناسایی می‌کند. یک بسته داده برای رسیدن به مقصد، به هر دو آدرس‌ نیاز دارد. حال مک آدرس دقیقاً چیست؟ چه کاربردی داردك تفاوت اصلی آن با آدرس IP در چیست؟ در‌ادامه به تمام این سؤال‌ها جواب خواهیم داد.

عناوین این مقاله:

مک آدرس چیست؟

مک آدرس (MAC address) یا آدرس‌‌ کنترل دسترسی رسانه (Media Access Control) شناسه‌ای منحصربه‌فرد محسوب می‌شود که سازنده به یک کارت شبکه (NIC) اختصاص داده است. کارت رابط شبکه یا ماژول شبکه اتصال دستگاه‌های مختلف به اینترنت را ازطریق Wi-Fi یا کابل اترنت امکان‌پذیر می‌کند.

مک آدرس‌ها به‌منظور تشخیص دستگاه‌ها از یکدیگر در شبکه محلی به‌کار می‌روند. مک آدرس شامل یک آدرس ۴۸ بیتی یا ۶۴ بیتی است که در کارخانه به‌صورت سخت‌افزاری در کارت واسط شبکه حک شده‌ و با آداپتور شبکه مرتبط است. همه کارت‌های شبکه آدرس‌های مک متفاوتی دارند که با آن شناسایی می‌شوند. مک آدرس با عناوین دیگری مانند آدرس سخت‌افزار اترنت (EHA)، آدرس حکاکی شده (BIA)، آدرس آداپتور ، آدرس‌های سخت‌افزار شبکه‌ای، آدرس فیزیکی یا آدرس Wi-Fi نیز شناخته می‌شود.

کاربرد مک آدرس

کارت‌های شبکه هر‌کدام یک مک آدرس منحصر‌به‌فرد دارند. بسته‌هایی که در محیط شبکه ارسال می‌شوند، همیشه از یک مک آدرس می‌آیند و به یک مک آدرس ارسال می‌شوند. اگر یک آداپتور شبکه در حال دریافت بسته باشد، مک آدرس مقصد بسته را با مک آدرس خود آداپتور مقایسه می‌کند. درصورتی‌که آدرس‌ها مطابقت داشته باشند، بسته پردازش می‌شود؛ وگرنه نادیده گرفته می‌شود. بنابراین، آدرس فیزیکی راهی امن برای یافتن فرستنده یا گیرنده در شبکه فراهم و به جلوگیری از دسترسی‌های ناخواسته به شبکه کمک می‌کند.

از آدرس‌های فیزیکی می‌توان برای دسترسی یا قطع دسترسی به دستگاه‌های خاص به یک شبکه استفاده کرد. حتی شما نیز می‌توانید اینترنت خانگی خود را براساس آدرس مک دستگاه‌هایی که می‌خواهند به آن متصل شوند، تنظیم کنید تا از دسترسی‌نداشتن دستگاه‌های غیرمجاز مطمئن شوید.

تفاوت آی‌پی و مک آدرس

مهم‌ترین تفاوت IP و MAC این است که آدرس مک در لایه دوم (لایه دیتا لینک) و آدرس آی‌‌پی در لایه سوم (لایه شبکه) عمل می‌کند. مک آدرس و آدرس IP دستگاه‌های شبکه را شناسایی می‌کنند؛ اما این کار را در سطوح مختلف انجام می‌دهند. مک آدرس دستگاه‌های شبکه را در مقیاس محلی شناسایی می‌کند؛ اما IP آدرس نحوه‌ی ارتباط دستگاه‌ها در اینترنت را در مقیاس جهانی کنترل می‌کند.

مک آدرس فقط در شبکه‌ی محلی که دستگاه به آن متصل است، اهمیت دارد و پس از خروج بسته‌ها از آن شبکه استفاده یا در جریان داده حفظ نمی‌شود. هر نرم‌افزار اینترنتی مانند مرورگر وب، داده‌ها را با استفاده از IP آدرس مقصد، به مقصدی در اینترنت هدایت می‌کند. روترهای اینترنت بسته‌ها را از شبکه‌ی مبدأ به شبکه مقصد و سپس به شبکه‌ی محلی منتقل می‌کند که دستگاه مقصد به آن متصل است.

مقاله‌ی مرتبط:

درواقع، شبکه‌ی محلی IP آدرس را به یک مک آدرس تبدیل و مک آدرس را به جریان داده اضافه و داده‌ها را به دستگاه مناسب ارسال می‌کند. آدرس فیزیکی شناسه‌ای منحصر‌به‌فرد را به رابط سخت‌افزاری شبکه و آدرس IP شناسه‌ای منحصربه‌فرد را به رابط نرم‌افزاری شبکه اختصاص می‌دهد.

تفاوت دیگر بین مک آدرس و IP آدرس، نحوه تخصیص آدرس‌ها است. مک آدرس به‌طور‌ ثابت و دائمی‎ به آداپتورها اختصاص داده می‌‎شود و ازآن‌‌‌جاکه آدرس‎ فیزیکی است، امکان تغییر ندارد. آدرس‌‎های IP هم به‌صورت استاتیک و هم داینامیک تعیین می‎‌شوند. یک IP آدرس ازطریق تنظیمات نرم‌افزاری به یک دستگاه شبکه متصل می‌شود و مدیران شبکه می‌توانند آن را در هر زمان تغییر دهند.

IPها شناسه‌هایی موقتی هستند؛ اما مک آدرس شناسه‌ای دائمی و همیشگی است. دو یا چند دستگاه مختلف نمی‌توانند یک مک آدرس واحد داشته باشند؛ اما اختصاص یک IP واحد به چندین دستگاه مختلف امری عادی است.

یافتن مک آدرس دستگاه‌های مختلف

یک آدرس مک از ۱۲ رقم هگزادسیمال تشکیل شده است که معمولاً به شش جفت تقسیم می‌شوند که با خط فاصله یا دونقطه از هم جدا شده‌اند. آدرس‌های فیزیکی از 00-00-00-00-00-00 تا FF-FF-FF-FF-FF-FF دردسترس هستند. نیمه‌ی اول شماره نشان‌دهنده‌ی شناسه‌ی سازنده (OUI) و نیمه‌ی دوم نشان‌دهنده‌ی شناسه‌ی دستگاه (NIC) است.

یافتن مک آدرس دستگاه‌های مختلف

به‌راحتی می‌توان آدرس فیزیکی هر دستگاهی با هر سیستم‌عاملی را پیدا و بررسی کرد. هر دستگاه متصل به شبکه‌ی خانگی یک آدرس مک منحصربه‌فرد دارد؛ اما اگر سیستم شما چندین آداپتور شبکه مانند یک آداپتور اترنت یا آداپتور بی‌سیم داشته باشد، هر آداپتور یا NIC آدرس مک یا آدرس فیزیکی خود را خواهد داشت. در‌ادامه، با روش‌های یافتن این آدرس برای دستگاه‌های گوناگون آشنا شوید.

پیداکردن مک آدرس آیفون

در آیفون آدرس مک، آدرس وای‌فای (Wi-Fi Address) نام دارد. برای دیدن این آدرس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • Setting را باز کنید و روی General ضربه بزنید.
 • روی About ضربه بزنید.
 • به پایین اسکرول کنید. آدرس مک آیفونتان در قسمت Wi-Fi Address نوشته شده است.

پیدا کردن مک آدرس آیفون

پیداکردن مک آدرس اندروید

 • از تنظیمات به About phone بروید.
  مقاله‌ی مرتبط:
 • روی Status information ضربه بزنید.
 • در بخش Phone Wi-Fi MAC address آدرس مک گوشی را مشاهده کنید.

پیدا کردن مک آدرس اندروید

پیداکردن مک آدرس کامپیوتر

روش زیر در macOS 10.12 Sierra و جدیدتر آزمایش شده است. این مراحل برای همه‌ی نسخه‌هایی که به OS X 10.7 Lion بازمی‌گردند، یکسان است؛ اما در نسخه‌های قدیمی‌تر به‌عنوان WiFi Address ذکر شده است.

 • روی آیکون اپل در گوشه بالایی سمت چپ کلیک کنید.

پیدا کردن مک آدرس در مک

 • System Preferences را انتخاب کنید.

۱-پیدا کردن مک آدرس در مک

 • Network را برگزینید.

۲-پیدا کردن مک آدرس در مک

 • در گوشه‌ی پایینی سمت راست روی دکمه Advanced کلیک کنید.

۳-پیدا کردن مک آدرس در مک

 • حالا مک آدرستان را خواهید دید.

۴-پیدا کردن مک آدرس در مک

 • ویندوز

 • روی آیکون start کلیک کنید.
 • در کادر جست‌وجو command prompt را تایپ و روی نتیجه‌ی جست‌وجو کلیک کنید.
 • در خط فرمان ipconfig /all را تایپ کنید و اینتر را فشار دهید.

۱-پیدا کردن مک آدرس با کامند پرامپت

 • به پایین بروید و مقادیر کنار Physical Address را پیدا کنید. این مک آدرس کامپیوتر شما خواهد بود.

۲-پیدا کردن مک آدرس با کامند پرامپت

پیداکردن مک آدرس مودم

هر مودم کابلی صرف‌نظر‌ از برند، منحصراً با شناسه‌ی مودم کابلی یا آدرس مک خود مشخص می‌شود. این آدرس بخشی از سخت‌افزار مودم است که به حساب کاربری خاصی مرتبط است. مودم‌های کابلی متعددی در بازار وجود دارد؛ اما روش‌ پیدا‌کردن مک آدرس مودم‌ها معمولاً یکسان است. به‌طور‌کلی، آدرس مک مودم را می‌توان در پایین مودم یا نزدیک یا روی برچسب بارکد همراه با شماره‌سریال مودم پیدا کرد.

پیدا کردن مک آدرس مودم

اغلب اوقات مک آدرس مودم بعد از حروف MAC یا EA ظاهر می‌شود (مثلاً MAC 00-12-ab-34-cd-5e). آنچه بعد از MAC یا EA ظاهر می‌شود، مک آدرس مودم شما خواهد بود.

***

امیدواریم این مقاله به شما در درک مفهوم آدرس مک کمک کرده باشد. درصورتی‌که همچنان ابهامی برایتان باقی مانده است یا همچنان موفق نمی‌شوید آدرس فیزیکی را در کامپیوتر و گوشی خود پیدا کنید، مشکل خود را با ما و دیگر کاربران زومیت در میان بگذارید.منبع

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • تماس با ما

  فرم تماس